Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
HotelManager.pl
Strona Główna
W Twoim Hotelu
Gastronomia hotelowa
SPA i rozrywka w hotelu
Czystość w hotelu
Nowe technologie
Architektura i design
Wyposażenie
Obsługa klienta
ISO & HACCP w hotelu
Zarządzanie
Marketing hotelu
Inwestycje hotelowe
Finanse i Ubezpieczenia
Prawo
Dzień wolny za ...
Wyzysk Polek w ...
Król Kazimierz ...
Usługi hotelars...
Forum
Wywiad z ...
Forum dyskusyjne
Media i Komunikacja
Targi i wystawy
Konkursy i pokazy
Wydawnictwa branżowe
Encyklopedia
Produkty dla hotelu
Firmy dla hotelu
Hotele w Polsce
Restauracje w Polsce
Who is who
Stowarzyszenia
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
KALETA Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
RATIONAL
Smoker
Caffetea
Gorbi
Manitowoc Foodservice
Komat
Artykuły spożywcze
Pizzola
Secpol
Iglotex
Belgium`s Best
Menos
Caffetea
Sokołów
Nektar Natura
Uzdrowisko Wysowa S.A....
Barry Callebaut
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Prawo
Dzień wolny od pracy za 15 sierpnia

W kalendarzu pracownika i pracodawcy na 2009 rok są dwie szczególne soboty – 15 sierpnia i 26 grudnia. W tych dniach przypadają święta wolne od pracy, zatem pracownicy mają prawo do dni wolnych w innym terminie.
 
Oczywiście mowa tu o osobach, które są zatrudnione na podstawie umów o pracę – na czas nieokreślony bądź określony. Zasada ta nie dotyczy osób zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło czy umowę zlecenie.
 
Aby zrozumieć istotę udzielania dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę, trzeba sięgnąć do pojęcia okresu rozliczeniowego. Jest to przedział czasu, na który planuje się i po upływie którego rozliczana jest praca każdego pracownika. Okresy rozliczeniowe ujmowane są w tygodniach lub miesiącach. Ich długość powinna być zapisana w regulaminie pracy danej firmy. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego wypłaca się nadgodziny. W trakcie takiego czasu może właśnie wypaść w sobotę święto, będące dniem wolnym od pracy.
 
Ale dlaczego za ten dzień pracownik może wziąć dzień wolny? Art. 130 § 2 Kodeksu Pracy mówi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Wątpliwości w tej materii rozwiał Sąd Najwyższy, który uchwałą z 14 listopada 2001 roku przyznał, że pracownikowi należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę.
 
No, chyba że ktoś pracuje od wtorku do soboty – wówczas w sobotę nie przychodzi do pracy i nie musi odbierać dnia wolnego.
 
Kiedy należy się wolne
 
Pojawia się kolejne pytanie: kiedy pracownik może wziąć dzień wolny od pracy za 15 sierpnia. Odbiór tego dnia powinien nastąpić w okresie rozliczeniowym, w którym to święto wystąpiło. W większości firm w Polsce obowiązuje maksymalnie czteromiesięczny okres rozliczeniowy (poza rolnictwem i ochroną mienia i osób). Załóżmy, że firma XYZ ma miesięczny okres rozliczeniowy. W takiej sytuacji święto przypadające 15 sierpnia powinno zostać oddane do końca tego miesiąca.
 
W rzeczywistości wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. Pracodawca nie musi ustalać z personelem terminu odbioru dnia wolnego – wystarczy, że poinformuje o nim pracowników w sposób przyjęty w zakładzie, np. wysyłając e-maila do wszystkich podwładnych. Nie można przy tym oddać tego dnia poprzez obniżenie wymiaru godzin pracy w inne dni – nie można zażądać, aby – powiedzmy – przez cztery dni pracownicy wychodzili z pracy dwie godziny wcześniej.
 
Odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę można wygodnie zorganizować. Niektóre firmy ustaliły, że wszyscy pracownicy odbierali 15 sierpnia w piątek po Bożym Ciele. Oczywiście o wiele trudniej jest osiągnąć porozumienie w tej sprawie w przedsiębiorstwach, które spore przychody odnotowują właśnie w przedłużające się weekendy – na przykład w gastronomii i hotelarstwie.
 
Nie zapomnieć o terminach
 
Trzeba przy tym pamiętać, aby nie spóźnić się z udzieleniem pracownikowi dnia wolnego. Przykład: Firma ABC ma trzymiesięczny okres rozliczeniowy. W takiej sytuacji nie może zażądać, aby pracownicy odebrali dzień wolny za 15 sierpnia – powiedzmy – w grudniu. No, chyba że po wejściu w życie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego, co nastąpi już za kilka dni. Ustawa ta bowiem pozwala na wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy.
 
Ale taka zmiana w regulaminie pracy wymaga spełnienia określonych warunków. Długie okresy rozliczeniowe będą mogły wprowadzać firmy, które uzasadnią to przyczynami obiektywnymi, technologicznymi lub dotyczącymi organizacji czasu pracy. Jak podaje Gazeta Prawna, można taką zmianę uzasadnić sezonowym zapotrzebowaniem na określone produkty lub usługi, wytwarzane przez firmę, znacznymi wahaniami koniunktury na rynku lub korzystaniem z technologii o zmiennej wydajności.
 
Uwaga! Wydłużenie okresu rozliczeniowego musi nastąpić za zgodą pracowników. Sprawę trzeba uregulować albo w układzie zbiorowym pracy, albo poprzez porozumienie ze związkami zawodowymi. Gdy w firmie nie ma układu zbiorowego ani związków zawodowych, takie porozumienie trzeba zawrzeć z przedstawicielami pracowników, a następnie kopię dokumentu przedstawić właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w ciągu trzech dni roboczych od daty zawarcia porozumienia.
 

Data publikacji: 2009.08.12

opr. Patrycja Bartula-Jakubowska

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.

 


 Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR KALETA Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska RATIONAL Robot - Coupe Pizzola Smoker LMS Online Sp. z o.o. M. Ferber Wypożyczalnia Sprzętu Cateringowego Voigt Steinberg Komat Caffetea Zakłady Chemiczne EmiChem P.P. Tableart Tomasz Miszczak Gorbi Espiga M&M Gastro Belfood Na Lunch Iglotex POSbistro M. Ferber Wypożyczalnia Sprzętu Cateringowego Makro Cash & Carry Lemonia Sokołów Krosno Nektar Natura Menos
Copyright by Gastrona.pl 2000